Вважається, що Австралія – унікальна країна по відношенню до іноземців. Там прихильно ставляться до сезонних працівників і мандрівникам, які приїхали на заробітки. Причому, прийом і працевлаштування іноземців поставлені на потік. В Україні, як і в інших країнах, існують маса різних туристичних фірм та організацій, які займаються пошуком бажаючих вирушити до Австралії за кращим життям. Посередники обіцяють можливість подивитися світ, перспективу і високий заробіток.
Так, Сергій з Черкас, вирішивши поїхати працювати за кордон, "попався" на вудку оповідань, що "там купа грошей і можливостей". Знайшов фірму, яка відправляє на заробітки в Данію, Штати і Австралію, і підписав контракт.
"Чому я вибрав саме Австралію? Та тому, що вона екзотично. Тим більше, мені пообіцяли купу грошей і можливостей. Просто" ізі "з перманентною візою. Сказали:" Тобі дадуть громадянство, там взагалі все класно, всі задоволені і ніхто не повертається ". Пообіцяли" золоті гори ", – поділився Сергій з" Обозревателем ".
Перше, з чим зіткнувся наш співрозмовник – це вартість оформлення всіх документів. Для пересічного українця – сума не мала.
"Все обійшлося мені близько 10 тисяч доларів – це сумарно всі платежі, включаючи рахунок конторі в Черкасах, спонсорам, квитки. Взагалі, схема така: є фірма в Черкасах, вона виступає під організацією" Спілка аграрної молоді ", і там же вона знаходить бажаючих . В основному це студенти. Збирають з них "мзду", документи і розповідають казки. Навіть до підписання будь-якого контракту треба платити інвойси в австралійську фірму "Bibber International", тому що вони виступають нашими спонсорами. Очікування візи – довгий і клопітно. Я чекав майже 10 місяців ", – пояснив Сергій.
Він додав, що в Австралію їздив як стажер в аграрний сектор, і що вже по прибуттю в країну дізнався, куди саме потрапив.
Панорама центральної Австралії
"Австралія – закрите держава і в'їзд в нього тільки за такими програмами для жителів СНД. Тобто, як" чорна "робоча сила. Там взагалі все дуже хитро. Тільки для країн" золотого десятка ", типу США, Британії, колишніх колоній діє спрощений спосіб в'їзду в Австралію, а для інших – тільки за програмами з обов'язковою роботою в агросекторі або промисловості. Серед молоді, бекпекери популярна віза "робочих вихідних" (working holiday visa). Щоб її отримати, ти повинен пропрацювати 6 місяців на фермі або близько того . Саме на ФЕРМІ – за законодавством підтримки аграрного сектора Австралії. Ми в'їжджали не як туристи, тому що ця віза взагалі недоступна для країн СНД, тобто для України ", – зазначив Сергій.
Узбережжі Тихого океану, бухта
"Перший тиждень в Австралії залишила незабутні враження, – розповів він. – Наша група складалася з 25 чоловік і спочатку ми приїхали в Аделаїду, на семінар, який потрібен спонсорам для звітності перед еміграційним департаментом. Вони з нами познайомилися, покаталися по екскурсіях. Далі ми прибутку в Кернс, штат Квінсленд, де нас вже розподіляв наш менеджер. По суті, він і займався розподілом по фермам: хто і куди поїде ".
Сергій потрапив на одну з ферм біля містечка Іннісфейл. Це середнього розміру ферма – 25 робітників. Будинок в хорошому стані, хоч і посеред полів. Місце дивовижне, красиве. Але практично повна відсутність Інтернету і до найближчого магазину – 20 км.
Ферма в Австралії
Як з'ясувалося вже по ходу роботи на фермі, те, що обіцяли і розповідали про працевлаштування в Австралії – взагалі не відповідає дійсності.
"Нам обіцяли, що ми будемо працювати тільки в полі – пакетики вішати або збирати банани, вага яких до 20 кг і не більше. Але, як виявилося, банчі (так називаються зростаючі на суцвітті банани) реально важать до 70 кг, робота важка і виснажлива. Причому, доводилося орати там, куди пошлють. І повірте, в пригрів, в спеку під 45 градусів носити банчі по полю те ще задоволення. Але це добре, ніхто не очікував прогулянки. Найбільше шокувало те, скільки ми повинні були платити за житло і реальні суми заробітку. Спочатку обіцяли, що сума буде до 50-60 тисяч австралійських доларів на рік. У реальності ж – 35-40. У найкрутіших працівників виходило до 50000, але не більше. А якщо від цієї суми відняти податки , оренду, їжу, витрати на розваги … У мене залишилося до 30% від того, що я заробив ", – повідомив Сергій.
Драконів фрукт
Не пощастило йому і з начальником: "Ставлення конкретно мого роботодавця було погане: тут і обов'язкова оренда його будинку за 150 баксів на тиждень, при реальній вартості близько 50, і відсутність страховок / медикаментів, та й взагалі не було людського розуміння. І це не найгірший менеджер. Зате прості Австралії, робітники, та й ті, кого я зустрічав, дуже привітні, добродушні, цікаві. Багато хто знає про Україну і не люблять Росію ".
Черкащанин тепер також переконаний: жити в Австралії – дорого.
"Щоб сходити в Макдональдс в місті, треба десь $ 12-15, продукти на тиждень купити – без вишукувань – $ 60-70. Оренда нормальної кімнати за тиждень обійдеться в $ 70-100. Машина в Австралії не розкіш, а необхідність, ціни на бензин близько 1.3 долар / літр. Курити і пити краще кидати ще в Україні, пачка сигарет там коштує мінімум $ 15 !!!, пиво $ 2 за баночку 0.3л ", – підрахував Сергій.
Пиво + піца = $ 30
"В цілому Австралія – країна хороша, цікава. Навіть на поганій роботі в полі за два тижні можна купити стареньку Тойоту або PlayStation, тут вже кому що цікавіше. Можливостей відпочити від роботи теж багато, але дешевого там немає нічого, та й їхати доводилося далеко . Заробітку вистачало на нормальне життя, але не накопичити якісь пристойні суми. А щоб отримати посвідку на проживання (і можливість перейти на нормальну роботу), потрібно було відпрацювати десь 4 роки на бананах. Тому можу зробити висновок, що все це в сукупності, плюс падіння курсу австралійського долара, роблять цей вид заробітку закордоном невдалим вибором. Хлопці, які були в Норвегії, Данії, США говорили, що там і заробіток краще і умови приємніше ", – підсумував Сергій.
Узбережжя Тихого океану
Сергій провів в Австралії 5 місяців. І, за його словами, бажання поїхати туди знову немає.
Наш співрозмовник також дав рекомендації тим, хто хоче виїхати на заробітки за кордон:
1) Не Австралія. Пригода цікаве, але в інших місцях заробити можна більше. США і Канада перспективніше і з фінансів, і по можливості залишитися.
2) Чи не черкаська фірма. Дурять на будь-якої дрібниці, шантажують і взагалі мерзенні ділки. Як я пізніше дізнався, аналогічна програма через іншу фірму коштує майже в 2 рази дешевше – близько 5000 доларів.
3) Не беріть гроші в борг. Тим більше, під відсотки. Копите свої, тому що якщо ви залишитеся "з носом", хоч боргів висіти на вас не буде. А шанс залишитися ні з чим досить великий!