Економіка світу
Подобається

Світова економіка впаде: що буде з Україною

09/10/2015
Світова економіка впаде: що буде з Україною

630762

На початку жовтня Міжнародний валютний фонд погіршив прогноз зростання світової економіки на 2015 і 2016 роки. Причина перегляду – зниження світових цін на сировину.

У фонді зазначають, що світова економіка потрапила в порочне коло: темпи зростання сповільнюються через низьку продуктивність, продуктивність низька через недостатній обсяг інвестицій, які не ростуть через нестачу попиту, а той залишається низьким через уповільнення економічного зростання. Крім того, в кожній країні є свої додаткові фактори, які стримують інвестиції.

У цілому ж, практично на всі країни впливають три сильні фактори: зниження цін на сировину; трансформація економіки Китаю та майбутнє підвищення облікової ставки в США.

Пришвидшенню розвинених країн, які в своїй більшості є імпортерами сировини, сприяє зниження цін на нафту, але водночас вони страждають від скорочення свого експорту, що пов'язано зі зменшенням попиту в країнах, що розвиваються, які експортують сировину.

Структура українського експорту останніми роками змінюється, але все одно він залишається багато в чому сировинним. І якщо частка металів і руди знижується, то частка зерна, рослинного масла і деревини зростає.

 

Світові ціни на ці товари зараз падають, що зменшує заробітки експортерів та обсяги надходжень у країну валюти і доходів бюджету. Але падіння цін на нафту йде на користь українській економіці, адже нафту та продукти її переробки наша країна переважно імпортує. Також до цін на нафту прив'язані ціни на газ, що ще важливіше для України.

Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард днями заявила, що період низьких цін на сировинні товари буде затяжним, тому політики країн-експортерів повинні пристосовуватися до нових умов. Для української влади цей заклик означає, як мінімум, ще одне попередження про те, що потрібно знижувати обсяг держвидатків.

Для оцінки рівня світових цін на сировинні товари економістами використовуються різні індекси, один із найпопулярніших – Bloomberg Commodity, який відображає динаміку цін на 22 види сировини із семи груп. Цей індекс у третьому кварталі поточного року показав найрізкіше зниження з 2008 року. Він може завершити в мінусі п'ятий рік поспіль, що стане рекордним за тривалістю спадом за всю історію його розрахунків.

Свої думки щодо прогнозів і причин нинішньої ситуації висловлюють аналітики різних агентств і найбільших світових банків. Так, у Bank of America Merrill Lynch вважають, що відновлення цін на сировину на світових ринках займе більше часу, ніж очікувалося раніше (тобто в 2017 році). Головна причина – ослаблення попиту в Китаї.

Експерти погіршили оцінку вартості залізної руди в наступному році на 10% – до $45 за тонну і в 2017 році – на 18%, також до $45. Погіршені також прогнози для міді, нікелю, цинку. А в Standard & Poor's вважають, що поточний спад цін на глобальних сировинних ринках буде найтривалішим у новітній історії, довше ніж у 2009 році або в 2003 році.

ФАО, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН, повідомила, що в серпні загальний світовий індекс цін на продукти харчування впав на 21,5% у річному вимірі, зараз він знаходиться на найнижчому рівні за останні шість років. При цьому ціни на молочні продукти знизилися на 32,5%, на цукор – на 33,2%, на зерно – на 15,1%. Причина падіння – високі врожаї (пов'язані з великими інвестиціями в сільське господарство і хорошими погодними умовами) і накопичені запаси зерна, зменшення закупівель Китаєм, зниження витрат виробництва, обумовлене здешевленням нафти.

Але нафта знижує ціни на продовольство не тільки за рахунок зменшення витрат виробництва. Ще нещодавно в світі значна частина врожаю цукрового очерету, кукурудзи та інших культур використовувалася для виробництва біопалива. Але через обвал цін на нафту попит на "рослинне" паливо істотно знизився.

Що стосується прогнозу цін на саму нафту, то на сьогодні найпохмуріший із них (для виробників) зроблений у банку Goldman Sachs, де не виключають падіння цін до $20 за барель, вважаючи ринок істотно перенасиченим. Взагалі ж низькі ціни на нафту збережуться протягом наступних 15 років.