Національний банк України (НБУ) 10 вересня опублікував оцінку інфляції за серпень 2015 року, згідно з якою зростання цін в країні в останній місяць літа різко сповільнилося, а по деяких товарних групах ціни навіть знизилися. Але вже у вересні ціни знову підростуть, запевняють експерти.
Про те, які товари і продукти подорожчали найбільше з початку 2015 року, інформує Корупція.Маркет з посиланням на ЛігаБізнесІнформ.
Зниження індексу споживчих цін (ІСЦ) на 0,8% у серпні при його річному зростанні в 52,8% – слабка втіха для українців, чий рівень життя за останній рік помітно знизився.
Характерно, що серед інших пост-радянських країн Україна є безсумнівним "рекордсменом" за показником "річної інфляції".
За рік з продуктів харчування в Україні найсильніше подорожчали хліб і борошняні вироби – на 62,1%, в першу чергу за рахунок зростання цін на несоціальні хлібобулочні продукти. Друге місце займає риба – 58,8% – що пояснюється різкою девальвацією гривні на початку року. На 50% зросли ціни на соняшникову олію, яйця, фрукти та овочі.
Не відстають від продуктів харчування і непродовольчі товари та послуги, в числі яких серйозний стрибок зростання цін показали комунальні тарифи.
Липнева і серпнева дефляція – це тимчасовий перепочинок у зростанні цін.
"Уже в жовтні ми очікуємо прискорення зростання цін. Люди отримають платіжки за новими комунальними тарифами і це неминуче пожене ІСЦ вгору", – вважає керівник економічних програм центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.
Цієї ж точки зору дотримується і керівник аналітичного підрозділу консалтингової компанії ААА Марія Колесник: "Певні ознаки стабілізації вже з'явилися, але ситуація в економіці вельми нестабільна. Восени ціни через сезонний фактор ростуть, а в нашому випадку додасться ще й подорожчання комунальних послуг. Тому я думаю, що четвертий квартал внесе свій внесок у показник річної інфляції ".
У свою чергу, Юрчишин прогнозує, що за підсумками 2015-го інфляція складе близько 50% (за підсумками перших 8 місяців 38,2%).
"При цьому підвищення соціальних стандартів приблизно на 15% не сильно позначиться на рівні життя найбідніших українців. Враховуючи інфляцію в 50%, можна припустити, що реальне падіння рівня життя складе приблизно 30-35%, тобто приблизно третину", – підсумував експерт.