З вересня міністр фінансів України Наталія Яресько на Національній раді реформ представила проект нової податкової реформи. Про це передає Корупція.Маркет
У Мінфіні наголошують, що найкращою для забезпечення ефективності, справедливості та стабільності податкової системи України є не стільки низькі податки, скільки лінійна модель податкової системи, що полягає у встановленні “плоских” ставок – 20% ПДФО, 20% ПДВ, 20% ЄСВ і 20% з податку на прибуток. "Плоскі" ставки податків мають дві переваги, зазначають в міністерстві.
По-перше, значне спрощення адміністрування податків. Наразі в Україні лише за цими чотирма податками існує понад 90 різних ставок, що використовуються податковими органами.
По-друге, лінійна модель означає встановлення рівних та справедливих податкових правил, незалежно від сектору економіки, чи від того, ти фізична особа чи підприємець.
Єдиний соцвнесок (ЄСВ) та Податок на доходи фізосіб (ПДФО)
Мінфін хоче встановити ставки ПДФО та ЄСВ на рівні 20% і наголошують, що кінцева мета міністерства – об’єднати ЄСВ та ПДФО, забезпечивши зниження сукупного податку на зарплату до 20%.
Для повного об'єднання податків урядовці пропонують перехідний період до 2018 року.
До цього періоду планується ліквідувати сплату ЄСВ з працівника (3,6%), запровадити єдину податкову звітність з ПДФО та ЄСВ вже починаючи з 2016 року.
Також Мінфін пропонує взагалі не оподатковувати 1 рівень мінімальної заробітної плати, що на 1 січня 2016 року складатиме 1378 гривень.
"Простий приклад. Працівник, який отримує 4000 гривень зарплати "брутто", за діючої системи отримував на руки 3 218 гривень, а за нової системи буде отримувати на 200 гривень більше – тобто 3 416 гривень", – наводять приклад в презентації міністерства.
Спрощена система оподаткування
Мінфін пропонує збільшити поріг для тих, хто працює на другій групі, з 1,5 млн грн. до 2 млн грн., та дозволити їм вести бізнес без будь-якого обліку.
Інші зміни:
– дозволити працювати на другій групі (та в цілому на єдиній системі) лише фізичним особам
– об’єднати третю групу "спрощенців" з 2 групою (в новій системі це буде група "Б")
– встановити стелю для роботи у "групі Б" на рівні 2 млн гривень обороту на рік
– змінити систему оподаткування в групі "Б". Зокрема, ми пропонуємо запровадити коефіцієнти, на які буде зменшуватися оборот підприємства, для нарахування податків (коефіцієнт 0,8 протягом першого року).
Нова система дозволить значно зменшити оподаткування для тих підприємців, хто заробляють незначні кошти.
"Наприклад, власник невеликої майстерні з пошиття вишиванок на західній Україні, що має зовсім невеличкий дохід – близько 36 тисяч гривень на рік, сьогодні сплачує 25,1% податків з цього доходу, а буде сплачувати лише 4%", – порахували в Мінфіні.
Але ті, хто отримують значно вищі статки – наприклад, IT-спеціаліст, що заробляє, скажімо, 5,5 тисяч доларів на місяць, чи близько 1,3 млн гривень на рік, буде брати трохи більшу участь у фінансуванні потреб держави.
"Якщо зараз він платить сміхотливі 4,4% свого річного доходу, то за нової системи він платитиме 7,7%, залишаючи на руках 1,2 млн гривень на рік", – йдеться в презентації міністерства.
ПДВ
Мінфін пропонує повністю ліквідувати всі пільги по сплаті ПДВ, пропонуючи замінити їх наданням прозорої прямої бюджетної підтримки (за наявної потреби).