Економіка України
Подобається

На заробітки в село: в агрокомплексі відкривається маса вакансій

13/04/2015
На заробітки в село: в агрокомплексі відкривається маса вакансій

фермер

Агросектор чекають інвестиції, розвиток нових технологій і зарплати до 16 тисяч гривень

Аграрний сектор відноситься до тих галузей багатостраждальної української економіки, у яких, на думку експертів ринку праці, в цьому сезоні є непогані шанси не тільки триматися на плаву, а й робити кроки до розвитку. Оскільки економічні зв'язки з Євросоюзом міцнішають, а валюта подорожчала для нас втричі, саме час задуматися про заміщення імпорту вітчизняною продукцією і прилаштувати до справи своїх громадян замість відправки їх на збори полуниці до Фінляндії.

Інтерес до аграрного комплексу зараз підвищений: виробникам сільгосппродукції належить реалізовувати свій горезвісний потенціал і наповнювати валютні запаси країни. Сьогодні агросектор залишається одним з найпривабливіших напрямів для інвестицій, говорить Тетяна Микитович, директор HR-провайдера Smart Solutions. "Зовсім нещодавно стало відомо, що корпорація приватних закордонних інвестицій США (OPIC) готова інвестувати у сільськогосподарські проекти в Україні до $250 млн. При цьому несприятлива економічна ситуація і девальвація гривні підштовхує аграрні підприємства до впровадження інноваційного менеджменту, без якого неможливо досягти зростання конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції і забезпечити ефективне використання ресурсів, – пояснює вона ситуацію. – Йдеться як про застосування технологічних новинок в селекції, насінництві, так і про оптимізацію логістики та інновацій в ресурсозбереженні".

АЖІОТАЖ НАДІЙДЕ. За даними порталу rabota.ua, в 2014 році кількість вакансій в галузі зростала після зимового застою всю весну і досягла піку на початку літа (з червня по жовтень пропозицій роботи було майже на 40% більше, ніж претендентів), тобто ажіотаж ще надійде. Правда, Держслужба зайнятості констатує: 41,3% всієї неформально задіяної в Україні робочої сили в 2014 році припадала саме на АПК, тобто людей наймати будуть і далі, але "повз касу". А зі структури вакансій, розміщених на порталі rabota.ua в рубриці "Сільське господарство – Агробізнес", видно, що вже в кінці березня пропозиція вакансій перевищувала кількість резюме в секторі продажів засобів захисту рослин, насіння, добрив і кормових добавок. Ринку катастрофічно не вистачає агрономів, ветеринарів, геодезистів і технологів. Роботодавцю практично немає з кого вибирати (оскільки співвідношення вакансій до резюме – 1:1) продавців с/г техніки, фахівців з її ремонту, зоотехніків і тваринників.

 

3_34

ТРАКТОРИСТИ ПІШЛИ НА ФРОНТ

Дорогі паливно-мастильні матеріали та добрива плюс доступні кредити роблять нинішню посівну кампанію серйозним випробуванням для українських аграріїв, розповідає Марія Колесник, керівник аналітичного відділу консалтингової компанії "ААА". "Говорити про розширення посівів не доводиться. Торік був рекордний за багато років урожай зернових, і побити його буде непросто. Але робота все одно не стоїть: озимої пшениці цього року висіяли навіть більше, ніж у минулому, – говорить вона. – Кого в цьому році буде дійсно не вистачати, так це механізаторів і трактористів: багатьох мобілізували, тому що їхні навички у військовій справі прирівнюються до умінь танкістів". Стабільним, за словами експерта, буде попит і на агрономів (а як тільки потечуть інвестиції, він ще й виросте). Хороші фахівці цього роду дуже цінуються, і великі компанії зараз намагаються перекуповувати таких людей один у одного. Саме час зробити ривок городникам; правда, тепличні огірки-помідори по собівартості завжди виходили дорожче привізних, і поки купівельна спроможність українців не підніметься, обсяги виробництва вони не додадуть. Але на українську продукцію в принципі очікується великий попит, і експортери потенціал будуть тільки нарощувати.

ПРАЦЮВАТИ ГОЛОВОЮ, А НЕ МОТИКОЮ

Раніше більшість садових центрів і їх побратимів по ринку левову частку товару закуповували за кордоном. І тільки зараз вони різко переорієнтувалися з імпорту на внутрішніх постачальників. Цього року у виграші плодово-ягідники: продаючи саджанці з голим коренем або в комі землі і незначно підвищивши ціни, вони мають хороші продажі, перспективу і навіть явний приріст клієнтури: до найвідоміших буквально черги стоять. "А ось продавці декоративних рослин сильно залежать від коливань валюти: за кордоном вони закуповують пластикові горщики, контейнери, добрива, торф і живці, а грошей на всю цю красу українці витрачають все менше, – пояснює директор садового центру Greensad Олексій Цілик. – Якщо хтось візьметься за виробництво таких витратних матеріалів в нашій країні, попит забезпечений". Ось тільки величезна проблема українського ринку – відсталість. Не тільки робити хороший спецгрунт, а й розводити безліч рослин у нас досі, за словами експерта, не навчилися. Виною тому несприятливий клімат, нерозвиненість молодого ринку і т. д. Ряд видів, у тому числі цибулинні, можна завезти тільки з Європи – в українських розплідниках для їх розведення не вистачає професіоналізму і досвіду персоналу. "У наш час технології надцінні; навіть дешева робоча сила і чорноземи – ніщо в порівнянні з правильною технологією вирощування", – говорить він. Попит на технології і фахівців, навчених колегами з Європи, величезний і буде рости ще.

ІДЕЇ. Одна з відомих спільнот фермерів, орієнтованих на український ринок, пропонує ідеї для старту агробізнесу в 2015 році.

ВИРОЩУВАННЯ ВИНОГРАДУ У ТЕПЛИЦЯХ. Актуально для південних областей. Секрет успіху – туристи, яким можна буде вигідно продавати виноград, який не привозиться вже на початку липня, а якщо розщедритися на опалення – то і в травні-червні.

ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ. Попит в цій області сильно перевищує пропозицію: фітотерапія все популярніша, а вітчизняної сировини для фіточаїв, трав'яних бальзамів та ін. катастрофічно мало. Капіталовкладення мінімальні, можна обійтися без теплиць і навіть добрив.

ЗЕЛЕНЬ. Потрібна цілорічно, вирощується просто, посадковий матеріал дешевий, рентабельність вирощування висока.

ГЛИВИ. Є сенс займатися ними навіть тільки влітку у відкритому грунті. Взимку ж підійде підвал або теплиця. З квадратного метра за рік можна отримати 80-100 кг продукту.

ДОРОГІ ТА РІДКІСНІ

Аналіз ринку вакансій в АПК, за словами Тетяни Микитович, показує: є постійний попит на висококваліфіковані кадри в технологічних спеціальностях, начебто агрономії і тваринництва. Завжди затребувані і фахівці з продажу. Відповідно, і праця їх оплачується непогано: наприклад, регіональні менеджери з освітою агронома та досвідом продажів можуть претендувати на базовий оклад в 8-16 тис. грн+річні бонуси. Зарплата таких фахівців залежить від досвіду роботи і статусу компанії.

"Також спостерігається попит на трейдерів (зерно, олійні і т. Д.). Залежно від рівня трейдера різниця в базовій частині зарплати може коливатися від $1 тис. до $10 тис., включаючи річні бонуси", – розповідає Тетяна. За даними порталу Work.ua, середня зарплата в с/г галузі – 7050 грн (для порівняння: середня по Україні – 5394 грн).

2_50

За матеріалами Сегодня.юа

 

Джерело: Коруція.маркет