Рішення ЄС про надання Україні безвізового режиму вже збільшило кількість охочих отримати біометричний закордонний паспорт на 20%. Така свіжа статистика Держміграційної служби. "Сегодня" дізналася, як відреагує на відкриття кордонів курс валют і з'ясувала, які країни Європи можуть порадувати своєю ціновою політикою, а які – налякати.
Популярне: Кому найбільше довіряють українці (опитування)
3 МІЛЬЙОНИ. Cоцмережі заповнені фотографіями черг у сервісні центри, де можна оформити "біометрику". Як відзначають відповідальні служби, ажіотаж створили два фактори. За словами спікера ДП "Документ" Володимира Поліщука, в першу чергу це пов'язано з сезонним фактором – напередодні літніх канікул завжди збільшується кількість бажаючих оформити закордонний паспорт. При цьому він додає – після рішення на рівні Ради Європи люди масово кинулися оформляти документи. У свою чергу прес-секретар Держміграційної служби Сергій Гунько відзначає, що через сезонного фактора попит на документи збільшується приблизно на 10%. "Однак якщо раніше в цей час видавалося до 10 тис. паспортів на день, то зараз ця кількість збільшилася до 12 тис.", – підкреслив він. В цілому ж станом на понеділок в Україні було видано 3 млн 318 тис. біометричних паспортів. Попит на них виявився настільки потужним, що часом навіть трапляються перебої – наприклад, закінчуються бланки.
ВАЛЮТА. Разом з тим експерти вважають, що подібний ажіотаж і нові можливості навряд чи якось позначаться на курсі євро. "Нічого не зміниться, і безвіз ніяк не вплине на курс валют. Відкриття кордонів для українських громадян не приверне до України додаткових обсягів валюти і не викличе глобального відтоку її з нашої країни", – відзначає аналітик компанії MPP Consalting Павло Мельник.
Економіст Іван Нікітченко згоден з такою думкою, проте додає – ближче до серпня варто чекати традиційної девальвації гривні. У свою чергу фінансист ForexClub Андрій Шевчишин говорить, що розширення ділової активності між регіонами Європи, яке відбудеться завдяки безвізовму режиму, посилить використання євро всередині України: "Воно не буде категоричним і таким істотним, але попит, що виріс, буде підтримувати вартість євро на внутрішньому ринку. Якщо говорити про цифри, то і найближчим часом, і після 11 червня я прогнозую курс в районі 29-29,5 грн за євро (зараз 29-29,2 грн)". А ось в пунктах обміну валют кажуть, що зараз євро стає все популярнішим у населення, і пов'язують це саме з прийдешнім безвізом. "Іноді більше купують євро, ніж доларів. Правда, в основному, невеликі суми – до 500 євро, – розповіли нам в одному з обмінників, додавши, що покупці просять купюри подрібніше. – Очевидно, народ запасається готівкою перед поїздками".
Ціни в ЄС: найдорожча – Данія, а найдешевша – Болгарія
Традиційно однією з найдорожчих країн ЄС вважається Данія, де вартість життя, за підрахунками експертів, втричі дорожче, ніж в Україні. Так, буханець білого хліба в цій країні в перерахунку на гривні обійдеться в 62 грн, а десяток яєць – 76 грн, оренда однокімнатної квартири – від 19 до 27,5 тис. Грн на місяць.
У свою чергу Чехія вважається країною з середніми цінами і на продукти, і на житло. Так, та ж буханець хліба в цій країні коштує 22 грн, а десяток яєць – 32 грн. Наймана квартира обійдеться від 9,8 до 12 тис. грн на місяць. Нарешті, серед країн Євросоюзу з найбільш демократичними цінами на основні продукти харчування та житло значаться Болгарія та Угорщина. Так, в першій буханець хліба коштує близько 20 грн, а десяток яєць – трохи більше 30 грн. При цьому вартість місячної оренди однокімнатної квартири – 5-7 тис. грн. При цьому в Хорватії порядок цін на продукти такі ж, як і в Болгарії, проте квартири дорожчі – від 6 до 8,5 тис. грн.