Про те, як виживають люди на тимчасово окупованих територіях можна тільки здогадуватися. Проте один сепаратистський сайт опублікував статтю, в якій розповів про кілька "прикладів енергійності і відмінної кмітливості" в "ДНР". Корупція.Маркет пропонує читачам ознайомитися з декількома такими історіями. Увага! Текст ідеологічно забарвлений!
Юрист
Тетяна, 29 років
У ДНР поки тільки починає формуватися нормативно-правова база. Зазвичай робиться це так – беруть українське і російське законодавство і шукають компроміс, щось середнє, відповідно до сьогоднішніх реалій. Я знаю, що апарат Пургіна в цьому напрямку активно працював. Іноді цей підхід не працює, але в цілому він універсальний. Скоро можна буде реєструвати НКО та громадські рухи, це великий крок вперед. А ось закон про ЗМІ – це повний провал. Там є корупційна складова, та й взагалі закон слабкий, ставить ЗМІ в пряму залежність від держави. Особисто я консультую компанії і приватних осіб щодо реєстрації нерухомості. Справа прибуткова. Ніхто зараз в законах нічого толком не розуміє, Новоросія фактично перетворилася в юридичну чорну діру. Фірми уряд ДНР зобов'язала перереєструватися, але багато власників офісів і квартир бояться приїжджати до Донецька для укладання угод. Для цього потрібні спеціальні підрядники для укладання угод на українській території. Заробляю за мірками Донецька багато – 8-10 тисяч рублів.
Блогер
Іван, 25 років
Якщо у тебе гарні «прокачані» акаунти в соціальних мережах, на них можна непогано заробити. Не буду тут називати конкретні адреси, але є кілька бірж в Мережі, де можна регулярно отримувати замовлення на рекламні пости в твіттері і вконтакте. Зазвичай ціна посту від 2 до 7 рублів. Я заробляю близько 500-600 рублів на день. У мене є старий акаунт з більш ніж десятьма тисячами підписників і чотири «українських» аккаунти, які «топлять» за Правий Сектор і Яроша проти Порошенка. Якісь люди з Одеси щедро платять за такі пости. Мені начхати – хай вони там всі одне одному горлянки перегризуть, скоріше б. Гроші виводжу зазвичай через Яндекс.Гаманець і російські карти. У мене є карта російського Альфа-банку, раз на півтора місяця я виїжджаю в Ростов і виводжу гроші без відсотка. Це не основна моя робота, я обіймаю посаду в одній державній структурі ДНР, використовую тільки вільний час для додаткового заробітку. У місяць виходить більше тридцяти тисяч.
Зняття готівки
Андрій, 32 роки
Жоден банк тут не працює. Можна здійснювати перекази з Росії через «Амелік», але з цим теж не все так просто. «Промсвязьбанк», побоюючись санкцій, закрив можливість відправляти гроші на адресу нашого єдиного банку в Ростові. Кількість відділень серйозно скоротилося. Одна справа кричати «Крим наш!» І інша – бути готовим ризикувати своїм бізнесом. Нехай це залишиться на їхній совісті. Я переводжу гроші в готівку через електронні гаманці і російські юридичні особи. У гарний день заробляю 2-3 тисячі рублів. Працюю, в основному з фірмами. Також переводжу гроші в готівку з карт українського «Привату». Беру за послуги 6 відсотків. Для такого бізнесу потрібна хороший "дах", тому що зараз мій бізнес нелегальний. Держава (мова йде про терористичну організацію "ДНР" – ред.) створила нестерпні умови для легального переведення в готівку грошей, зобов'язало класти на якийсь страховий рахунок п'ятдесят тисяч доларів, яких у мене немає. Думаю, це робиться, щоб створити державну монополію.
Продаж і ремонт газових автомобілів
Ігор, 40 років
У Донецьку тепер літр бензину коштує 51 рубль. Навіть якщо у вас «Пріус», ви витрачаєте 150-200 рублів на день на бензин. Це шалені гроші! Тут середня зарплата 4000 рублів. На бензині можна розоритися. Я теж їжджу на газі. Повний бак мені обходиться в 230 рублів. Найбільш ходові машини за останній рік – газовий Opel Zafira, Daewoo Nexia, Renault Logan, газовий VW Passat. Я купую машини в Краснодарському краї, Воронежі та Ростовськії області і продаю в Донецьку, також продаю запчастини до них і перекладаю бензинові автомобілі на газ. Бізнес почав робити взимку, зараз вже непогано заробляю. У ДНР багато газових заправок, проблем з цим немає. Тільки в маленьких містах типу Харцизька з цим проблеми, а так природний газ скрізь є. До Росії доїхати на газі можна. У Криму теж з газом все нормально.
Ріелтор
Марина, 24 роки
До війни я жила в Маріуполі, за сьогоднішніми мірками заробляла непогано – 15000 рублів на місяць. Продукти українські набагато дешевші і якісніші за російські. На ці гроші я жила добре. Витрачала на одяг багато, гуляла по клубах. Мама в мене живе на Жовтневому, виїжджати відмовилася. Я приїхала в Донецьк, зняла їй квартиру на вулиці Маяковського за 5000 рублів на місяць. Гроші швидко скінчилися, почали крутитися: хлопці привозили сигарети з Білорусії, деякі тягали одяг з Ростова, чоловік щодня мотається через Успенку в Ростов і заправляється там бензином. У нас мерседес 124-й, там бак, здається, 80 літрів. Чоловік робить за день 10-12 ходок. З собою можна максимум ввозити 10-літрову каністру. Зливає бензин тут, заробляє. Я почала шукати клієнтів через інтернет. Зробила сайт-візитку за шістсот гривень, почали надходити дзвінки. … Є люди з Росії, я не питаю, навіщо вони приїхали. Головне, щоб не було зброї в квартирі, гранат, не псували майно, ніякої п'янки. Хороша двокімнатна квартира в центрі – 10-12 тисяч рублів, агентський відсоток від 40 до 60. Короткостроковою орендою не займаюся, не вигідно. На початку вересня багато молоді в місто повернулося, зазвичай знімають одну квартиру і селяться втрьох-вчотирьох. Стипендія зараз начебто 1000-1500 рублів (тобто 300-480 грн – ред.). Це дуже мало, але багатьом батьки допомагають.
Паспортний підрядник
Катерина, 46 років
От ви захотіли зробити якийсь документ, а прописані на українській території, тут вам на допомогу приходжу я. Біженці бояться їхати в Україну, вони готові давати гроші таким як я. Оформляється довіреність. Я роблю будь-які документи, в основному, це закордонні паспорти. Не хочу говорити про вартість послуг, але на життя вистачає.