Нафтовидобувні компанії РФ почнуть узгоджувати обсяги поставок на експорт і внутрішній ринок
Мито на експорт нафти з РФ з сьогоднішнього дня, 1 вересня, збільшилася до 84,1 долара за тонну з 74,4 долари за тонну в серпні. Про це свідчать дані російського міністерства економіки.
Зокрема, експортне мито на високов'язку нафту з 1 вересня підвищилася до 12,9 доларів з 11,2 долара в серпні. Мито на прямогонний бензин збільшилася до 46,2 долара за тонну з 40,9 долара за тонну, на автомобільний бензин – до 25,2 долара з 22,3 долара. Мито на інші світлі нафтопродукти, а також мастила виросла до 25,2 долара з 22,3 долара за тонну, на темні нафтопродукти без масел і коксу – до 84,1 долара з 74,4 долара. Мито на кокс підвищилася до 5,4 долара з 4,8 долара за тонну.
Як пояснив "Сегодня" президент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів, експерт в сфері енергетики Леонід Косянчук, рішення РФ про підвищення експортного мита на ситуацію на світовому ринку не вплине. Однак, якщо, наприклад, ціни на світовому ринку впадуть, і з урахуванням підвищеного мита російським компаніям буде невигідно експортувати нафту, їм доведеться шукати можливість переорієнтуватися на власний ринок і ринок країн, де діє пільгові ставки, наприклад, Білорусі.
"Ціни на світовим ринком митом в РФ не визначаються. Підвищення мита говорить про те, що нафтовидобувне компанії РФ почнуть узгоджувати обсяги поставок на експорт і внутрішній ринок. Якщо буде вигідніше навіть з урахуванням цих 10 доларів на тонну постачати на експорт, вони будуть продовжувати це робити", – упевнений Косянчук.
Як відомо, Україна імпортує близько 80% світлих нафтопродуктів, в тому числі з Білорусі. Якщо через рішення про підвищення експортного мита російські компанії переглянуть контракти з Білоруссю, для України можуть незначно підвищитися ціни на бензин. Однак, як зазначає Леонід Косянчук, підвищенні мита зовсім не означає, що для білорусів подорожчає російська нафта.
"10 доларів – це практично нічого. Білорусь працює в режимі спільного митного простору з РФ. Але, якщо буде додаткове мито на експорт нафтопродуктів з Білоруссю, тоді може бути вплив і на нас. Але це копійки. Якщо 10 доларів на тоні нафти, то це менше одного долара на тонні нафтопродуктів. це при великих обсягах – мільйони, а для кінцевого споживача бензину – копійки", – розповідає Косянчук.
Популярне: Де в Україні можна купити техніку за безцінь
Нагадаємо, влітку цього року в Україні зросло споживання бензину. Крім того, водії стали спалювати більше і скрапленого газу, ціни на який недавно серйозно злетіли через дефіцит цього палива на ринку. Ситуацією за дорученням прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і президента Петра Порошенка вже зайнялися антимонопольники – АМКУ перевіряє обґрунтованість подорожчання автогазу.
Крім того, АМКУ ще в червні повідомляв уряд, Адміністрацію президента і інші державні органи про ризики цінових коливань на ринку нафтопродуктів і скрапленого газу через імпортозалежності цієї галузі. Тоді комітет рекомендував стимулювати везіння сирої нафти і нарощувати обсяги виробництва нафтопродуктів, створювати стратегічні запаси і диверсифікувати поставки.