Люди ставлять сонячні панелі в приватних будинках і багатоповерхівках. За оцінками експертів, такі проекти коштують по 1 тис. євро за кіловат потужності і окупаються за 10 років
Уже три роки влада активно впроваджують в країні реформу енергоефективності – адже, за оцінками експертів, модернізація тепломереж, утеплення стін і заміна вікон дозволяють українцям платити за компослуги менше на 50-70%.
Але крім звичних заходів щодо поліпшення житлофонду, населення реалізує альтернативні проекти. Йдеться про встановлення сонячних панелей і геліоколекторів. Чи ефективно використовувати енергію сонця в своїй оселі, розібралася "Сегодня".
ПІОНЕРИ. Спочатку альтернативні технології в своєму побуті вирішили використовувати жителі приватного сектора. Згідно зі статистикою Держенергоефективності, в квітні-2017 сонячні панелі встановили 1309 домогосподарств. Це хороший показник, адже на початку 2016-го таке обладнання стояло всього в 244 будинках. Тобто за рік з хвостиком кількість домогосподарств з особистими сонячними панелями зросла в п'ять разів!
Із зростанням попиту стало більше і компаній, які займаються установкою: зараз в Україні налічується понад 100 компаній, що надають послуги з підбору обладнання та встановлення сонячних станцій в приватних будинках під ключ.
Але незважаючи на популярність альтернативної енергії, населення обережно проявляє ініціативу щодо установки геліопанелей. Як відзначають в Держенергоефективності, цієї весни "відмінниками" в реалізації розумних проектів стали Київ та Київська область (287 приватних домогосподарств), Дніпропетровська (122) і Тернопільська (121), а "двійки" можна ставити Луганській (2 будинки), Донецькій (12 ) і Житомирській (13) областям.
Популярне: Омелян натякає на “шулерство” Балчуна в звітах “Укрзалізниці”
СУМНІВИ. На думку експертів, українці не поспішають встановлювати сонячні панелі через високу вартість обладнання, тривалого періоду окупності інвестицій і складного процесу реалізації проекту. "Так, установки дорогі. Тому людина повинна бути впевнена, що інвестиції окупляться. Влада повинна гарантувати людям фінансову, консультаційну та іншу підтримку", – пояснює економіст Іван Нікітченко.
Перераховані перепони реально подолати, вважають в Держенергоефективності: для цього проводиться роз'яснювальна робота серед населення, ліквідуються законодавчі невідповідності, розробляються кредитні держпрограми.
"Стимулом стало прийняття законодавства, завдяки чому була збільшена гранична встановлена потужність генеруючих установок приватних домогосподарств до 30 кВт, а "зелений тариф" – прив'язаний до курсу євро. Тобто домогосподарства можуть продавати надлишок виробленої "зеленої електроенергії" в мережу по 18,09 євроцентів (майже 5,5 грн. – авт.) за кВт/год", – уточнюють в Держенергоефективності.
У відомстві зазначають, що інвестиції в реалізацію сонячних проектів не такі значні: станція коштує 1-1,4 тис. євро за кіловат установленої потужності. "Установка сонячних станцій в приватних будинках окупається за 6-10 років", – говорять в Держагентстві.
В ПРОЦЕСІ. Як встановити сонячну електростанцію в будинку і отримати "зелений тариф"? Порядок наступний. Спочатку потрібно підібрати обладнання, провести проектний розрахунок і придбати, власне, саму сонячну електростанцію. Після треба її встановити, організувати монтаж і пусконалагоджувальні роботи. Далі власник будинку відкриває поточний рахунок в будь-якому банку, щоб туди перераховувалися кошти від продажу електроенергії за "зеленим тарифом", і подає пакет документів в Обленерго із заявою-повідомленням, схемою станції і техпаспортами обладнання.
Потрібно організувати і облік: для цього купуємо двонаправлений лічильник і оплачуємо послуги Обленерго за влаштування вузла обліку. Після потрібно підписати договір купівлі-продажу електроенергії з Обленерго – і продавати електроенергію за "зеленим тарифом". Виглядає це так: двонаправлений лічильник рахує, скільки домогосподарство спожило електроенергії, скільки віддало в мережу. Різниця оплачується за "зеленим тарифом", і гроші в банк надходять щомісяця.
А КВАРТИРИ? Енергією сонця починають все частіше користуватися і об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Цікавий досвід використання геліосистем з метою підігріву води здійснений в Рівному в 2016-му. Тут представники ОСББ "Мій дім" встановили панелі, які концентрують сонячні промені і нагрівають рідину в середині "щита". Цей теплоносій підігріває гарячу воду для потреб ОСББ. Проект обійшовся мешканцям будинку приблизно в 600 тис. грн.
При цьому ОСББ скористалося міськпрограмою 70х30, в рамках чого з місцевого бюджету відшкодовано близько 420 тис. грн. На решту 30% свого внеску ОСББ оформив так званий "теплий кредит". У підсумку, після компенсації цього держкредиту, мешканці будинку в чистому вигляді заплатили за геліосистему в межах 120 тис. грн. Як вважають в ОСББ, економія на водопостачанні вже відчувається, а влітку може скласти близько 35%.