Економіка України
Подобається

В Україні запрацювали нові правила для мобільних абонентів. Що потрібно знати

17/12/2018
В Україні запрацювали нові правила для мобільних абонентів. Що потрібно знати

В Україні запрацював новий порядок реєстрації абонентів передплаченого зв'язку. Він торкнеться переважної більшості мобільних користувачів, оскільки в нашій країні дуже модно саме prepaid-обслуговування – без пред'явлення паспорта і укладення договору в письмовій формі.

Відповідне рішення оприлюднила на своєму сайті Національна комісія регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ). Експерти спокійно сприйняли нововведення. Глава ради «Телекомпалати України» Тетяна Попова зазначила, що це давно очікуване рішення. Учасники ринку давно все узгодили з регулятором, тому ніхто не висловлював невдоволення.

За даними Держслужби статистики, на 1 жовтня 2018 року в Україні налічувалося 54,68 млн мобільних абонентів. Історично склалося, що останні 10-15 років наші співвітчизники вибирали переважно передплачений вид стільникового зв'язку (prepaid). Тобто просто купували сім-карту без укладення будь-яких контрактів. У сукупній абонбазі «Київстару», «Vodafone Україна» і lifecell таких користувачів не менше 90%, як заявляли раніше самі компанії.

"За та проти"

Крім зручностей для самих абонентів – не потрібно відвідувати офіс оператора і пред'являти паспорт – prepaid має і мінуси. Найбільш очевидний – таких користувачів складніше ідентифікувати. Тому для них недоступний весь перелік послуг, звичний для «контрактників». Є й інші недоліки. НКРЗІ серед перших вказала на неможливість забезпечити prepaid-абонентам належний рівень захисту від шахраїв.

Новий порядок передбачає можливість дистанційної ідентифікації. Для цього можна використовувати електронний цифровий підпис (ЕЦП), BankID, Mobile ID і інші сучасні інструменти. Обидва види заяв – паперова і віртуальна – матимуть однакову юридичну силу.

Як бути людям

Щоб оператори встигли підготуватися, телеком-регулятор надав їм дев'ять місяців на підготовку. НКРЗІ затвердила новий порядок ще в лютому 2018 року.

«Київстар» рік тому почав випробування Mobile ID. За допомогою цієї технології можна підтверджувати свою особистість безпосередньо з мобільного телефону. А також отримувати доступ до державних і комерційних електронних послуг. До нововведення в подібних випадках треба було пред'являти паспорт і ідентифікаційний код. Щоб скористатися Mobile ID, необхідна сім-карта зі спеціальним чіпом.

У «Київстар» запевнили, що процес аутентифікації займає три секунди. І він безпечний для користувача. Навіть якщо телефон, в якому встановлено сім-карту з Mobile ID, загублений або вкрадений. Зловмисники не зможуть скористатися новою технологією без ПІН-коду, відомого тільки власнику.

У компанії «Vodafone Україна» повідомили, що тепер всі бажаючі зможуть зареєструватися на сайті registration.vodafone.ua. Після успішного проходження процедури клієнт отримає СМС з підтвердженням. Реєстрація забезпечить додатковий захист від посягань банківських шахраїв. І для цього користувачеві не потрібно переходити на контракт, підкреслили в прес-службі оператора. Вартість сім-карти з підтримкою Mobile ID становить 100 грн. Підключення електронного цифрового підпису на рік – 150 грн, абонплата – 15 грн / місяць.

У прес-службі lifecell також пояснили, як саме можна використовувати віддалену реєстрацію. Наприклад, абоненти зможуть повертати невикористані кошти з мобільних рахунків або отримувати роздруківку про надані послуги. А також зберігати свій номер при переході до іншого оператора, після того як в Україні почне працювати Mobile Number Portability. Ця послуга повинна запрацювати в Україні з травня 2019 року.


                         



Коментарі