Головні Новини
Подобається

Візьмуть з гаманців українців: стало відомо, чим може обернутись новий договір з МВФ

14/09/2018
Візьмуть з гаманців українців: стало відомо, чим може обернутись новий договір з МВФ

Нова програма фінансування, яку обговорюють з МВФ, таїть в собі потенційну небезпеку для українців

Український уряд і МВФ обговорюють варіант запуску нової програми фінансування stand-by. Заміна програми також дозволить запустити знову питання підвищення ціни газу і уникнути його різкого подорожчання.

Згідно з умовами програми, з жовтня ціна газу може зрости на 23,5% (влада попередньо домовилася про ціну 8,5 тис. грн за кубометр).

На перший погляд, не все так погано, адже раніше уряд обіцяв підвищення ціни в два рази, а експерти наполягали, що реально тариф виросте на 70%.

Втім, навіть надбавка в 23,5% гарантує українцям зростання тарифів на опалення і гарячу воду з нового опалювального сезону.

«Кожна додаткова гривня в ціні на газ – це 80 копійок в тарифі на тепло і гарячу воду», – впевнений експерт Дмитро Марунич.

Разом з тим, економіст Віктор Скаршевський не виключає, що це лише перший етап більш серйозного подорожчання. На його думку, в загальному ціни можуть піднятися до захмарних висот.

Експерти одностайно стверджують, що 23,5% – цифра, як мінімум, дивна.

«Якщо орієнтуватися на платоспроможність населення, то навіть 23,5% – це багато. Якщо на формулу імпортного паритету і ціни на німецькому хабі – то мало», – стверджує експерт ринку енергетики Валентин Землянський.

Також він припустив, що уряд доведе ціну на газ до 15 тис. грн за кубометр. Але це буде після виборів.

На думку Скаршевського, подорожчання можна було б уникнути.

«Потреби населення якраз перекривають обсяги внутрішнього видобутку – 15 млн. кубометрів на рік дає тільки” Укргазвидобування “. З 100% рентабельністю, оплатою ренти, транспортуванням вартість такого газу не перевищує 3,5 тис. грн. за тисячу кубометрів, а це майже вдвічі нижче, ніж діючий тариф. Перехід на газ внутрішнього видобутку дозволив би навіть знизити тарифи на опалення і гарячу воду», – розповів економіст.

Тарифи на газ для споживачів формуються, виходячи з відпускної ціни «Нафтогазу». У Києві з серпня для “Київтеплоенерго” встановлено тариф на опалення 30,2 грн. / кв.м (в будинках без приладів обліку) або 1337 грн./Гкал у багатоповерхівках з лічильниками, а на гарячу воду – 74,5 грн. /куб.м. Тобто, за опалення середньостатистичної “двушки” потрібно було б платити трохи більше 1,5 тис. грн. на місяць.

Якщо ціни підвищаться, киянам доведеться переплачувати за тепло і воду в середньому 1 тис. грн. Але, за словами Замлянского, до початку опалювального сезону утрясти всі формальності з тарифами тепловики просто не встигнуть.

Перегляд газових цін напередодні опалювального сезону приховує в собі ще одну небезпеку. Через різницю в реальній ціні на газ і тією, що закладена в діючих тарифах, будуть наростати борги теплокомуненерго перед “Нафтогазом”. Це ще більше посилить кризу в енергетиці. За словами Замлянского, це прямий шлях до банкрутства підприємств, адже платити штрафи їм нема з чого.

 Коментарі