Економіка України
Подобається

Різкий стрибок цін на продукти: розкриті реальні ціни в магазинах

13/09/2018
Різкий стрибок цін на продукти: розкриті реальні ціни в магазинах

З початку 2018 року споживчі ціни в моніторингу Державної службі статистики зросли лише на 3,5%. При цьому різниця в магазинах становить від декількох до п'ятдесяти відсотків.

Журналісти вирішили дізнатися, звідки беруться такі цифри, і скільки насправді коштують основні продукти.

Виявилося, що цінники в магазинах помітно відрізняються від тих, які опублікували в Держстаті. Наприклад, гречка, за даними служби статистики, коштує 17,76 грн/кг, але в магазинах найдешевша – 18,1 грн/кг.

Ще помітніше різниця в цінах на м'ясо. Яловичина в статистичних звітах коштує 124,5 грн/кг, а в реальності – 136 грн/кг за гуляш і 149,95 грн/кг – за філе.

Відзначається, що "на папері" подешевшали і яйця – в звіті Держстату десяток з початку року впав в ціні на 7 грн – до 20,11 грн. Але в популярному столичному супермаркеті ціна – мінімум 31 грн. В іншому магазині – 25 грн. Повідомляється, що вершкове масло високої жирності коштує від 40 грн за 200 гр, хоча статистичне відомство зафіксувало 36 грн.

Як виявилося, ціни вищі не тільки в столиці. Навіть в Тернополі – одному з найбільш "дешевих" міст України – продукти коштують дорожче, ніж говорить Держстат. Те ж масло – від 37 грн за 200 гр. Дешевше в Тернополі тільки м'ясо і яйця.

Відзначається, що в Держстаті офіційно пояснили журналістам, звідки беруться ціни: "Відбір підприємств торгівлі та сфери послуг здійснюється на територіальному рівні для кожного міста, де проводиться реєстрація цін на основі процедури стратифікованого багатоступеневого відбору з елементами методу ймовірності".

Експерт Олексій Дорошенко впевнений, що дані відомства запізнюються на два-три місяці. Тому неправильно визначають і реальну інфляцію.

"За нашими даними, щось росте в ціні на 3%, а за даними Держстату – падає на 5%. Виникає питання, за рахунок чого така різниця і чи можна довіряти офіційній статистиці?" – каже Дорошенко.

Відзначається, що прогнози експертів невтішні – інфляція на кінець 2018 року становитиме 11-12%.

Як повідомлялось раніше, в Україні початок осені 2018 відзначився подорожчанням 77% продуктів харчування. Найбільше додали в ціні картопля – 11%, куряче філе – 7% і бройлер – 4%.Коментарі