Головні Новини
Подобається

Тарифний кошмар: простих українців чекають чергові зміни

20/08/2018
Тарифний кошмар: простих українців чекають чергові зміни

В Україні тарифи на електроенергію зростуть у кілька разів, а формулу розрахунку ціни змінять. Відповідні нововведення вже прописані в чинному законі і вступлять в силу з липня 2019 року. Зміни в правилах, які в тому числі передбачають скасування принципу "Роттердам +", вже прийняла профільна комісія.

Давайте розберемося, як і для кого змінюють правила на ринку електроенергії.

Українці купують "ток" за ціною 0,9 грн за перші 100 кВт * год і 1,68 грн за кожен наступний. Ці цінники затвердили ще кілька років тому. З того моменту змінилася ситуація з вугіллям, виросли зарплати. Як розповіла голова Національної комісії у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Оксана Кривенко, зараз електроенергія повинна коштувати 1,85 грн за кВт * год. Такий рівень собівартості.

Прості українці платять менше, а різницю покривають за рахунок бізнесу. Промисловість купує "ток" не по економічно обґрунтованого тарифу, а за принципом: заплати за себе і населення. Це призводить до того, що ціни на електроенергію для бізнесу одні з найвищих в Європі. В таких умовах конкурувати на рівних з колегами в країнах найближчого зарубіжжя вкрай складно. У них собівартість виробництва товару буде нижче, відповідно, вони можуть запропонувати за такий же товар нижчі ціни.

Менше ніж через рік ситуація кардинально зміниться. Нацкомісія більше не буде перераховувати тарифи і своїм рішенням встановлювати ціни. Регулювати вартість "струму" буде ринок. І профільні експерти, і самі чиновники погоджуються: це призведе до значного і різкого подорожчання електроенергії для простих українців.

"Дійсно є необхідність перегляду тарифу. Є дотації за побутових споживачів. Можливо, необхідно все ж поступово приводити тарифи до економічно обґрунтованого рівня. Можливо, перший етап доведеться зробити нам ще в умовах "старого" ринку (до 1 липня 2019)", – розповіла Кривенко.

Наприклад, якби ринкові правила повноцінно запустили б з 1 вересня цього року, то сім'ї з трьох осіб з типовим споживанням довелося б заплатити за місяць 240,5 грн замість 140,4 грн.

Найімовірніше, така реформа вже після виборів боляче вдарить по гаманцях українців. Джерела в НКРЕКУ відзначають: зараз політичної волі для підвищення тарифів немає, а ось з 1 липня 2019 діватися буде нікуди. Або комісія порушить закон, або відпустить тарифи в "вільне плавання".

У той же час експерти Інституту енергетичних стратегій підрахували: для населення ціна електроенергії може зрости в три рази. "Ринок сформує об'єктивні ринкові ціни на електроенергію, і вони на першому етапі будуть трохи вищими існуючих, розрахованих за формулою" Роттердам + ", – сказав співзасновник Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Формула "Роттердам +" (прив'язка вартості вугілля до імпортних цін + транспортування) для населення фактично не діє, так як тарифи вже довгий час не перераховують. У ситуації вільного ринку це неможливо. Постачальники продаватимуть "ток" за тими цінами, які можуть забезпечити їх прибуткову роботу. Варто зазначити, що принцип "Роттердам +" підтримують далеко не всі. Ряд політиків і профільних експертів впевнений: продавати українське вугілля низької якості за тими ж цінами, що і якісне вугілля в Роттердамі ще й з урахуванням транспортування, не можна.

І в НКРЕКУ, і в "Укренерго" відзначають: головна перевага нових правил – конкуренція, яка в майбутньому змусить в боротьбі за покупців знижувати ціни. Якщо зараз вибору у простих українців немає, вже в наступному році купувати струм можна буде у різних постачальників.

У Кабінеті міністрів припускають: якщо доведеться, уряд видасть спеціальну постанову і зобов'яже ряд постачальників стримувати ціни для населення. Зараз за таким принципом формують тарифи на газ. Кабмін публікує спеціальні зобов'язання, а "Нафтогаз" повинен їх виконувати.

Правда, поки це всього лише теорія. Все буде залежати від того, наскільки істотним виявиться подорожчання. "Поки рішення обговорюється. Можливо, субсидій буде досить, щоб захистити тих, хто не зможе платити. Головна проблема – якщо зобов'язати постачальників стримувати ціни, потрібно знайти компенсатор цих витрат. Тобто не можна просто сказати: продавайте за ціною нижче собівартості. Потрібно якось компенсувати цю різницю ", – пояснює співрозмовник.

 


                         



Коментарі