Економіка України
Подобається

Тепер українці можуть легалізувати “самобудови”. Як це зробити і кому це дозволено

10/08/2018
Тепер українці можуть легалізувати “самобудови”. Як це зробити і кому це дозволено

Українські чиновники нарешті визначилися, як в країні буде працювати легалізація самобудов – за продовження терміну амністії Верховна Рада проголосувала ще в березні, однак детальний порядок її проведення Мінрегіон оприлюднив тільки зараз.

Документ зобов'язує органи державного архітектурно-будівельного контролю прийняти в експлуатацію житлові будинки і господарські будівлі, які були зведені без дозволу.

Скористатися акцією зможуть ті громадяни, чиї житлові будинки, дачні будівлі, включаючи господарські, були зведені в період з 5 серпня 1992 по 9 квітня 2015 року та мають загальну площу не більше 300 кв. м. Під амністію також потрапляють і сільськогосподарські будівлі без обмеження площі, але зведені до 12 березня 2011 року. Причому право на амністію не обмежене часовими рамками – легалізувати незаконні будови можна буде коли-завгодно.

За логікою чиновників, процедура амністії повинна була вийти максимально простою. На ділі ж вона складається з кількох етапів:

Проведення технічного обстеження незареєстрованої споруди;
Подача в орган державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) пакета документів:
заяви про прийняття об'єкта в експлуатацію;
декларації про його готовність до експлуатації;
звіту про проведення технічного обстеження;
копії документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку;
копії технічного паспорта;
Отримання протягом 10 днів дозволу ДАБК на узаконення об'єкта;
Присвоєння поштової адреси на самобуд в місцевих органах влади;
Реєстрація майнових прав на будинок у держреєстратора.

Ціна питання

Директор департаменту нормативно-правового забезпечення ДАБІ Сергій Шевченко пояснив, що закон не передбачає ніяких платежів на користь держорганів в рамках процедури легалізації. Але справа в тому, що в процесі беруть участь не тільки чиновники.

Як випливає з проекту наказу Мінрегіону, технічне обстеження проводиться суб'єктом господарювання або ФОП, який має в своєму складі виконавців з кваліфікаційним сертифікатом.

«Компанії, які будуть проводити технічне обстеження і готувати звіт, це, як правило, колишні БТІ. Але не обов'язково, це можуть бути і приватні організації, сертифіковані Мінрегіоном. Ніхто не примушує йти до когось одного. В країні таких організацій сотні, може бути, тисячі», – пояснив Шевченко.

Але незважаючи на конкуренцію, ціна такої послуги відверто кусається. За документи, без яких ніяк не обійтися, доведеться заплатити від 1000-1500 до 10-15 тис. гривень в залежності від площі самобуду.

Якщо ж власник нелегального житла не хоче заповнювати інші папери сам, а потім носити їх по кабінетах чиновників, приватники готові надати послугу «під ключ». Ось тільки коштувати вона буде вже близько $ 2-2,5 тиc.

Амністія стосується не всіх
Важливо розуміти, що право безкоштовного легалізування мають тільки власники земельних ділянок, на яких зведений будинок. Власники неприватизованих або оформлених не до кінця наділів скористатися послабленням не зможуть. Немає ніяких поблажок і для багатоквартирних будинків.

«Це стосується тільки приватних будинків, але не багатоквартирних. Тоді як найбільш гостро проблема стоїть з квартирами. Плюс, за багатьма самобудовами не вирішено питання володіння землею. Так що на ділі цей закон полегшить життя лише 2% від усіх самобудів», – розповів голова правління Спілки консультантів з нерухомості Іван Кудояр.

Набагато простіше з тимчасовими рамками. Закон встановлює жорсткий діапазон дат – тільки власники побудованих в цей період будівель можуть розраховувати на прихильність чиновників. Однак на практиці визначити дату закінчення робіт неможливо, визнають вони. А тому скористатися амністією зможуть майже всі українці.Коментарі