Туризм
Подобається

Як отримати грін-картку та що робити в США

20/07/2018
Як отримати грін-картку та що робити в США

Як стати Legal Permanent Resident у США
Про неї мріють, на неї полюють, за нею стоять у черзі роками: цей пластиковий прямокутник робить свого власника майже американцем. Розповідаємо, навіщо потрібна грін-картка та як її отримати.

Грін-картка – це документ, який дозволяє іноземцям постійно жити у США. Власники Green Card або Permanent Resident Card отримують статус законних постійних мешканців США (Legal Permanent Resident – LPR) і можуть легально вчитися, працювати, подорожувати, займатися бізнесом і купувати нерухомість у Штатах.

Володіти грін-карткою означає мати такі самі права та обов’язки, що й громадяни США, за винятком виборчого права і можливості обіймати посаду держслужбовця.

За п’ять років володіння грін-карткою можна звернутися за громадянством США. Термін дії документа – 10 років з моменту видачі, після цього його потрібно поновлювати.

Як отримати
Процес отримання грін-картки дещо відрізняється в кожному конкретному випадку. Як правило, потрібно заповнити дві форми: клопотання-петицію і заявку на отримання.

Клопотання від імені майбутнього іммігранта подає «спонсор», який фінансово підтримуватиме його у США: громадянин чи законний постійний мешканець, потенційний роботодавець тощо. Рекомендацію «спонсора» має схвалити Служба громадянства та імміграції США – U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS). Уже після цього аплікант самостійно заповнює заявку на отримання картки, проходить медичний огляд і надає біометричні дані: відбитки пальців, фотографію та підпис.

Останній крок – співбесіда в посольстві США. Якщо все пройшло успішно, за кілька тижнів грін-картку відправлять новому власникові поштою.

Існує чимало способів отримати грін-картку. Три найуніверсальніші – через родинні зв’язки, роботу й візову лотерею. Розповідаємо про кожен з них.

Родинна імміграція
Це хороший варіант для тих, хто має родичів у Штатах: ті можуть стати «спонсорами».

Спершу твій американський родич має подати клопотання (форма I-130) до USCIS. Під час оформлення документів він доводить, що заробляє достатньо, аби утримувати майбутнього іммігранта, і бере на себе юридичну відповідальність за твій фінансовий стан. Для цього потрібно підписати Affidavit of Support – письмове свідчення майбутньої підтримки. Уже після цього ти зможеш подавати заявку на отримання грін-картки.

Імміграційне законодавство США виділяє два типи родичів, про переїзд яких можна «клопотати»:

Близькі родичі (immediate relatives). Сюди належать чоловік/дружина, неодружені діти до 21 року і батьки громадянина США. Близьким родичам іммігрувати простіше: отримання візи й зміна статусу не займають багато часу, якщо вони вже проживають у Штатах.
Члени родини (family members) – це брати, сестри, заміжні діти до 21 року й діти громадянина США, яким виповнився 21 рік. До цієї категорії також належать чоловік/дружина, неодружені діти до 21 року, брати й сестри законного постійного мешканця США (тобто, власника грін-картки). У цьому випадку процес імміграції є дещо довшим.
Зверни увагу: це вичерпний перелік осіб, які за імміграційними параметрами вважаються родичами. Мати в Америці бабусю, тітку чи двоюрідну сестру – це чудово, але іммігрувати через них не вийде.

Грін-картка через роботодавця
Американський роботодавець також може допомогти тобі отримати омріяну грін-картку.

В Америці вистачає кваліфікованих кадрів, які шукають роботу. Тому роботодавець має отримати дозвіл Міністерства праці США (United States Department of Labor). Він повинен аргументовано довести, що вкрай важливо найняти саме тебе і що серед американців таких крутих спеціалістів немає. Для цього потрібно провести рекламну кампанію про вакансію, щоб усі місцеві фахівці могли надіслати резюме і прийти на співбесіду. Лише за умови, що протягом 30 днів роботодавець не знайде на цю посаду працівника-американця, він може запропонувати її тобі.

Отримавши дозвіл, роботодавець складає клопотання (форма I-140) і подає його до USCIS. При цьому він визначає «тип переваги» твого клопотання, від якого залежить швидкість отримання грін-картки.

Після схвалення клопотання ти можеш подавати заявку про отримання грін-картки до USCIS.

Це один з найдорожчих і найдовших способів отримати грін-картку. Більшу частину сплачує саме роботодавець, але процес може затягнутися на кілька років.

Існують категорії іммігрантів, які можуть подати заявку без пропозиції роботи. Зокрема іноземці, які володіють особливими талантами у сфері науки, мистецтва, бізнесу чи спорту. Але свою обдарованість потрібно буде довести: показати публікації в професійних виданнях, довести членство в організаціях, до яких входять визнані експерти національного чи міжнародного рівня тощо.

Диверсифікаційна візова лотерея
Це офіційна програма Державного департаменту США, у межах якої щороку розігрують 50 тисяч грін-карток.

Участь у розіграші безкоштовна, а вимоги до учасників мінімальні: потрібно бути вихідцем з країни-учасниці, громадяни якої недостатньо представлені у США, і мати середню освіту або 2 роки трудового стажу. На вірогідність виграшу не впливає ні знання мови, ні вік, ні професія. 

Які шанси на виграш? За умовами лотереї, з 50 тисяч грін-карток на кожну країну розігрують не більш ніж 7%, тобто 3 500 грін-карток. Якщо знати кількість людей, які беруть участь у розіграші, можна розрахувати шанси на перемогу для учасників кожної країни.

У візовій лотереї 2015 року Україна посіла третє місце за кількістю заявок після Узбекистану й Гани: в розіграші брали участь 1 274 758 українців. Шанс отримати грін-картку тоді становив 0,27%. Для сусідньої Білорусі цей показник становив 3,4%, для Польщі – 5,3%. Тому візову лотерею краще розглядати як запасний варіант.

Що робити після переїзду
Коли нарешті пройдеш усі кола бюрократичного пекла, отримаєш грін-картку разом із символічним буклетиком «Welcome to United States» і опинишся в Штатах, що ти робитимеш? Ось кілька порад новоспеченим іммігрантам від Анни, яка отримала грін-картку й переїхала до США завдяки роботодавцю.

Оформ номер соціального страхування (Social Security Number).
«Це свого роду ID для ведення податкового та пенсійного обліку. Його просять показати, коли винаймаєш квартиру, влаштовуєшся на роботу, відкриваєш рахунок у банку чи оформлюєш медичне страхування. Не скажу, що без SSN це зробити неможливо, але в деяких випадках його все ж вимагають».

Щоб отримати SNN, потрібно зібрати документи, що підтверджують твій імміграційний статус, вік та особистість, заповнити спеціальну форму й звернутися до Адміністрації соціального забезпечення США (Social Security Administration).

Не залишай територію США надовго
«Це можуть сприйняти як відмову від статусу законного постійного мешканця. Якщо плануєш виїхати зі США на рік і довше, потрібно отримати дозвіл на повторний в’їзд. Важливо зробити це перед поїздкою».

Щоб отримати такий дозвіл, потрібно заповнити форму I-131 і подати її до USCIS.

Ще одне правило – повідомляти USCIS щоразу, коли змінюєш місце проживання в Штатах. Для цього потрібно подати форму AR-11 протягом десяти днів з моменту зміни адреси.

Сплачуй податки
«Існує спеціальна класифікація платників податків. Згідно з нею, власники грін-карток визнаються резидентами США і щороку мають подавати податкову декларацію, у якій потрібно вказувати всі доходи, отримані в Америці та за її межами».

Форму податкової декларації для власників грін-карток можна знайти на сайті Служби внутрішніх доходів США (Internal Revenue Service – IRS).


                         Коментарі