Технології
Подобається

Вчені вкотре дивують: бетон з моркви і куленепробивна деревина

21/06/2018
Вчені вкотре дивують: бетон з моркви і куленепробивна деревина

Біологічні тканини заміняють традиційні полімери, даючи змогу створити значно міцніші матеріали для будівництва і виробництва товарів.

Робити бетон з моркви, перетворювати деревину на пластик чи навіть стискати її настільки, щоб вона перетворилася на «супердеревину», легшу і в рази міцнішу за титан – все це звучить як щось в дусі експериментів Франкенштейна.  Однак, всі три перелічені трансформації – це останній приклад використання природних рослинних тканин для створення екологічно чистіших  штучних матеріалів чи домішок. 

Популярне: “Це необхідно, щоб продовжити співпрацю з МВФ”: З серпня підвищать тарифи на газ

Вчені знайшли незвичне застосування моркві. Зокрема, її вивченням займався Мохамед Саафі з Університету Ланкастера. Доктора Саафі і його колег зацікавила не вся морквина, а дещо, що вони назвали «нанотромбоцитами», які добували з рослин не придатних для продажу чи з морквяних відходів на переробних заводах. Шкірка цукрового буряка теж хороше джерело нанотромбоцитів. Дослідники співпрацюють з компанією CelluComp, яка знайшла промислове застосування для цих рослинних тканин. Зокрема, компанія виробляє добавки, які зміцнюють фарбу після висихання. 

 Для отримання кубічного метру бетону достатньо додати 500 грам нанотромбоцитів, щоб скоротити при цьому використання цементу на 40 кілограмів. Доктор Саафі впродовж наступних двох років збираються визначити, яка пропорція виявлених ним природних часток у будівельних матеріалах буде найбільш оптимальною для будівельників. 

Для деревини вчені теж знайшли нове більш ефективне застосування. Вона складається з целюлозних волокон, вбудованих у матрицю з лігніну – органічного полімеру, який робить дерева твердими і міцними. Фінська компанія May Stora Enso запустила виробництво замінника традиційного пластику на основі лігніну. Матеріал отримав назву DuraSense. Зовні він нагадує попкорн і складається з деревних волокон, зокрема лігніну. Його змішують з полімерами на основі нафти, щоб в результаті отримати гранули, які можна плавити і згинати в процесі виробництва речей, як і пластик.

В фінській компанії стверджують, що використання деревних волокон дозволяє скоротити використання пластика у виробництві товарів до 60%. В May Stora Enso також знайшли застосування для самого лігніну, який часто потрапляє у відходи в процесі виробництва паперу. Його фінські інженери використали в якості замінника нафтових смол і клею у виробництві деревних пластиків. Також фінська компанія шукає спосіб замінити лігніном нафтопродукти в карбоноволокні, яке використовується для виробництва деталей для автомобілів і літаків.