Економіка України
Подобається

Кожен українець може отримати кілька тисяч гривень: Эксперти розповіли як та скільки

27/12/2017
Кожен українець може отримати кілька тисяч гривень: Эксперти розповіли як та скільки

Рік добігає кінця, ще один рік, і ми традиційно вналізуємо, чи збулися минулорічні прогнози, які вкладення принесли найбільші прибутки в цьому році та порівняємо їх з рівнем інфляції і спробуємо змоделювати ситуацію на наступний рік.

Депозити в гривні: виявилися нижчими за інфляцію
Найпростіший спосіб змусити гроші працювати і приносити прибуток – це віднести їх на депозит. Цього року банкопад вже припинився, так що більшість вкладників не нервували з приводу того, що їх банк могли закрити.

Правда ставки в цьому році різко пішли вниз. Гривневі депозити приносять зараз близько 16% річних. При цьому варто враховувати, що це "брудна" прибутковість – з цих відсотків ще потрібно сплатити податки. На сьогодні цей податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) сплачується за ставкою 18% і плюс доведеться заплатити ще 1,5% у вигляді військового збору. Разом, 19,5% від вашого прибутку. Тобто, при ставці в 16% річних, на руки ви отримаєте 13,04%.

Популярне: Цього року кожна сім'я заплатить по 5000 грн за субсидії: На кого держава витратить ваші гроші

У той же час ціни ростуть навіть більшими темпами. Незважаючи на обіцянки НБУ проводить політику таргетування інфляції, щоб утримувати зростання цін на рівні 8.6%, як це було заплановано в бюджеті, а не вийшло. Зараз в Нацбанку прогнозують інфляцію за звітами року на рівні 13,6%. Хоча багато експертів вважають, що вона ще вище.

Але навіть якщо дані Держстату та реальні, то виходить, що депозити в гривні не перекривають зростання цін, а лише трохи їх компенсують. Разом, вклади в гривні приносять збиток на рівні близько 0,6%.

Пощастило лише тим, хто зміг оформити вклад на самому початку року, тоді ставки превишали 20% річних і ці клієнти виявилися в невеликому плюсі.

Збиток *: -0,6%.

Валютні вклади: євро виявився вигідніше
Коли людина відкриває валютний вклад, вона сподівається уникнути курсових ризиків. Останнім часом гривня поводиться передбачувано, – взимку дешевшає, а влітку дорожчає. Тому в якості перестраховки саме валютні депозити повинні були дати вкладникам додатковий захист.

Однак, долар і євро подорожчали трохи по різному. Візьмемо офіційний курс. Отже, 21 грудня 2016 американець коштував 26,40 грн, а євровалют – 27,51. Так, ми пам'ятаємо, що офіційний курс в минулому році дещо відрізнявся від реального, але ми вирішили порівнювати саме його. Сьогодні ж  долар коштує 27,86 грн, а євро – 33 грн. Виходить, що долар підріс на 5,5%, а євровалют – майже на 20%.

Додайте сюди ще 5-6% річних, які в минулому році давали по євровнесках на початку минулого року і вийде, що це найкраще вкладення серед традиційних валют. Такий внесок приніс близько 25% річних в гривні. Віднімаємо інфляцію і отримуємо близько 11,5% чистого прибутку. Доларовий вклад виявився менш вигідним. Відсотки по ньому і курсова різниця були на одному рівні з інфляцією.

прибутковість:

Доларовий вклади: 0%

Вклади в євро: + 11,5%

Валютні спекуляції Продаємо взимку, купуємо влітку
Ще одним способом заробити додатковий прибуток може стати такою спосіб – продавати валюту в кінці грудня-початку січня на піку і купувати влітку на мінімумі. Як кажуть експерти, з року в рік гривня просідає саме ближче до нового року. У всьому винні бюджетні виплати, пік яких припадає на четвертий квартал.

Не секрет, що саме на грудень місяць припадає найбільший тиск на українську гривню, – пояснив аналітик ГК "Телетрейд" Богдан Терзі. – Адже, саме грудень є заключним звітним місяцем, в якому проходять основні розрахунки по заборгованості і підведення річних підсумків фінансової діяльності як окремих компаній, так і країни в цілому. Запитайте, як держзакупівлі впливають взагалі на валютний ринок? Так, держзакупівлі – це покупка українських товарів в українських компаній. Здавалося б, що в цій простій схемі іноземна валюта ні при чому. Але ні! Якщо подивитися глибше, то зрозуміло, що українські компанії при виготовленні продуктів купують імпортну сировину, за яку розраховуються у валюті. Більш того, прибуток який отримують компанії, вони переводять в іноземну валюту для майбутніх закупівель сировини.

За словами аналітика Альпарі Максима Пархоменка, є ще один фактор. На бюджетні виплати припадає зокрема повернення ПДВ. Повертають його тільки експортерам. Таким чином, маючи додаткову гривневу ліквідність, їм не потрібно продавати іноземну валюти для підтримки своєї діяльності. Через це пропозиції валютної ліквідності з їх боку скорочується, що і тисне на курс.

У минулому році долар можна було продати в січні по 28,5 грн, влітку купити по 25,5 грн, а найближчим часом курс покупки банками доларів може знову зрости до 28 грн. Так це були локальні мінімуми і максимуми, але припустимо, що хтось ними скористався.

Яку ж прибуток він отримав? З кожного долара вона склала 28,5-25,5 = 3 грн за перші півроку і 28-25,5 = 2,5 грн за другі півроку. Разом, отримуємо близько 5,5 грн або 19% з кожного зеленого.

Якщо припустити, що в наступному році ситуація буде такою ж, то експерти кажуть. Що з нинішніх 28 грн долар подешевшає до 26 грн влітку і  виросте до 30 грн до наступного нового року. Разом, на таких коливаннях можна буде заробити близько 6 грн або 21%.

Прибутковість: + 5,5%

Золото: Оптимісти перемогли
У минулому році золото торгувалося близько відміток 1150 доларів за унцію. Цього року унція торгується ни рівні тисяча двісті сімдесят-одна доларів за тройську. Разом, прибутковість становить 10,5% в доларах США або близько 16% в гривні, що трохи перекрило інфляцію.

Правда, золото вважається довгостроковим вкладенням. Якщо спочатку купити злиток, а потім спробувати тут же його продати, то 10-15% відсотків ви можете втратити тільки за рахунок різниці між курсом покупки і продажу. Тому через рік, навряд чи б хтось продавав свій злиток. Інакше вийде в нуль.

Прибутковість: + 2,5%

Нерухомість: Все в мінусі
Ще одним доступним для українців способом зберегти свої заощадження є покупка квартири. Навіть якщо ви і не потребуєте поліпшення житлових умов, зайві квадратні метри можна здавати в оренду – бажаючі знайдуться.

При цьому динаміка ринку нерухомості різноспрямована. Старе житло дешевшає, а нове дорожчає. Як кажуть експерти, українці, якщо і купують зараз житло, то краще первинний ринок, де в найближчі роки не потрібно робити ремонт.

За даними одного з великих агентств нерухомості, за рік доларові ціни на квартири на вторинному ринку столиці впали на 8,2%. Тобто, навіть з урахуванням зростання курсу американської валюти вкладення у вторинний ринок принесли збиток в 3% в гривні. А якщо сюди додати інфляцію, то і зовсім вийде гнітюча картина – квартира в старому будинку в гривні подешевшала на 16%.

На первинному ринку зростання цін є, правда, в гривні. Але і він мінімальний – в середньому на кілька відсотків за рік. Правда, дешеві об'єкти все-таки подорожчали на 10-15%. Пояснюють це зростанням вартості квадратного метра. Але навіть такі об'єкти дозволили їх власникам хіба що перекрити інфляцію.

За даними НБУ, собівартість будівництва, прорахована Міністерством регіонального розвитку на 2017 рік, становить 12 128 грн. У наступному році вона складе 14 340 грн / кв. м. У той же час у вересні можна було купити квартиру в столиці по 14 500 грн за квадратний метр. Тобто, деякі компанії продають квартири мало не по собівартості. І передумов для зміни ситуації в наступному році поки не видно.

Збиток: -16% … 0%


                         Коментарі