Зарплата українських чиновників довгі роки залишається предметом гострих дискусій.
З одного боку, високі зарплати державних службовців – це величезна стаття витрат держбюджету, причина зростання нерівності доходів у державі та незадоволення суспільства.
Але з іншого боку, коли робота гідно оплачується, це мотивує співробітників працювати більш якісно і в перспективі сприяє викорінюванню корупції в держапараті.
За даними Державної служби статистики, зарплати держчиновників не надто відрізняються від середньої зарплати українця. Так, влітку 2015 середня зарплата українця становила 4390 грн, а мінімальна зарплата в Україні на сьогоднішній день складає 1378 грн. Середній оклад міністра зараз складає 6000 грн. До речі, до Євромайдану зарплати депутатів становили близько 17-18 тисяч гривень на місяць.
У той же час, за даними Eurostat, в Європі середня зарплата чиновника становить 2300 євро, в Норвегії – близько 7000 євро, в Угорщині – трохи більше 1000. А середня зарплата європейця – 1300 євро (це майже 33 000 грн).
Видання підготувало добірку п'яти держслужбовців, "чиї оклади дозволяють сподіватися на те, що співробітники державного сектору в перспективі зможуть дозволити собі жити на одну зарплату і не будуть піддаватися спокусі корупції".
1. Марк Роллінз
Зарплата голови ПАТ "Укрнафта" британця Марка Роллінза, згідно з інформацією ЗМІ, складе 500 тис. доларів (майже 12 млн грн). Крім цього, згідно з контрактом, Роллінз буде отримувати винагороду в розмірі 2% від прибутку "Укрнафти" за рік. Наприклад, в 2014-му Роллінз заробив би премію в розмірі понад 24 млн грн. Якби цей дохід був вищий у чотири рази, йому б належало відповідно майже 100 млн грн.
При цьому Марк Роллінз відмовлявся включати в трудовий контракт пункти про виплату дивідендів і податків.
2. Артем Ситник
35-річний голова новоствореного Національного антикорупційного бюро Артем Ситник, призначений президентом Петром Порошенком, отримує зарплату в розмірі 70 тис. грн на місяць. Причому термін призначення – 7 років.
При цьому зарплата першого заступника керівника нещодавно створеної в структурі ГПУ Спеціалізованої антикорупційної прокуратури складе 3507 – 3545 гривень. Про це йдеться в постанові уряду №763 від 30 вересня.
За словами Ситника, детективи Національного антикорупційного бюро отримуватимуть близько 30-35 тис. грн залежно від посади і вислуги. Директор НАБ впевнений, що в такому випадку мінімізується ризик корупції.
Для порівняння: посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури встановлено у розмірі: з 1 липня 2015 року – 10 мінімальних заробітних плат (13780 грн); з 1 січня 2016 року – 11 мінімальних зарплат (15158 грн) і з 1 січня 2017 – 12 (16536 грн). Плюс прокурорам доплачується щомісячна надбавка за вислугу років.
3. Хатія Деканоїдзе
Оклад голови Національної поліції України становить 40 тис. гривень.
У першого заступника оклад 20 тис., у звичайного заступника – 18 тис., начальника департаменту, Головного управління, робочого апарату Укрбюро Інтерполу – 8 тис.
Генерали поліції залежно від рангу матимуть оклад від 2600 до 3000 гривень, полковники – 2400, сержанти – 800, рядові – 400 гривень. Виходить, оклад Деканоїдзе в 15 разів більше окладу генералів.
Патрульні поліцейські в Києві матимуть оклад в 2 520 гривень, в інших містах – 2470 гривень.
4. Андрій Коболєв
Посадовий оклад "Нафтогазу України" Андрія Коболєва становить 26 тис. гривень.
Це вчетверо більше, ніж отримує прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк (розмір посадового окладу голови Кабінету міністрів складає 6640 грн).
НАК "Нафтогаз України" – найбільша державна вертикально інтегрована нафтогазова компанія України.
5. Петро Порошенко
Президент України є одним з небагатьох чиновників, хто не має посадового окладу. Згідно з постановою 2005 року, його "зарплата" обчислюється розміром в 140% від "зарплати прем'єр-міністра".
Виходить, оклад президента України Петра Порошенка становить 9296 грн.
При цьому, згідно з рейтингом, Петро Порошенко отримує одну з найменших заробітних плат серед своїх світових колег. Для порівняння: президент США Барак Обама замикає трійку лідерів із зарплатою в 400 тис. доларів на рік. Канцлер Німеччини Ангела Меркель заробляє щорічно 283 тис. доларів (дев'ятий рядок рейтингу).
Під час зустрічі з Верховним представником ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк підняв питання можливості створення фонду для підвищення зарплат українським чиновникам.
Першим цю новину поширив агрегатор Корупція.Інфо
https://play.google.com/store/apps/details?id=info.korupciya.news&hl=ru